Співпраця у контексті звання ЄСК 2016

Warsztaty Kultury były jedną z instytucji miejskich prężnie zaangażowanych w starania Lublina o tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016. Duże doświadczenie w realizowaniu projektów kulturalnych, zaplecze kadrowe, rozwinięta współpraca kulturalna na poziomie regionalnym i międzynarodowym sprawiły, że duża część menadżerów pracujących w Warsztatach Kultury była odpowiedzialna za działania i rozwój procesu Lublina jako ESK. Pracownicy Warsztatów byli odpowiedzialni za działania w ramach Pracowni Wobec Wschodu, zespołu Współpracy z Hiszpanią, ESKDESIGN i Przemysły kreatywne, Program 2017, Finansowego, Kultura 2020, zespołu ds. promocji, komunikacji społecznej i Wolontariusze ESK.

Projekty zrealizowane i planowane, które wynikły z szerokiej współpracy międzynarodowej Warsztatów Kultury w ramach Lublin2016 ESK:

  • Projekty zrealizowane:

Lublin w dialogu z Hiszpanią – projekt prezentujący kulturę miast hiszpańskich kandydujących do tytułu ESK 2016. Lublin zaprosił hiszpańskie miasta: Burgos, Kordobę, San Sebastian, Segowię i Saragossę do wspólnej realizacji projektów o charakterze europejskim, które narodziły się na bazie doświadczeń w procesie przygotowań miast do osiągnięcia tytułu ESK. W ramach projektu tego zrealizowano szereg działań kulturalnych promujących współpracę pomiędzy Lublinem a miastami hiszpańskimi.


I Kongres Kultury Partnerstwa Wschodniego
 – spotkanie podmiotów kultury z krajów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego pragnących zmian w kulturze i gotowych zaangażować się w ich wdrażanie, poszukujących nowych form i terytoriów dla działań artystycznych i animacyjnych, otwarci na partnerstwo łączące organiczną pracę w społeczeństwie z odwagą ambicji artystycznych. Kongres stał się miejscem na wzajemne poznawanie się i przedstawienie dobrych praktyk.

Trupa Sztukimistrza
Open Lviv
Wschodni Express
Wschodnie Targi Książki
Szkoła Praktyków Kultury